Často kladené otázky
Lesy v české krajině jen stěží odolávají minulým rokům téměř bez deště. Podléhají proto nemocem a smrkové lesy především kůrovci. Lesníci těží miliony metrů kubických a na kopcích zůstávají holé vyprahlé stráně. To je něco, co bije do očí. Nejen na Severní Moravě, ale i nás v Hnutí DUHA. Proto jsme se před půl rokem rozhodli nasměrovat naši práci zaměřenou na ochranu lesní přírody a biodiverzity k vytvoření podmínek pro zdravější a odolnější hospodářské lesyi u vás za humny.
Co se nám za ten půlrok podařilo?
  • Upozornili jsme média a veřejnost na špatný stav českých lesů, který vybízí k řešení
  • Předali jsme Úřadu vlády ČR sadu návrhů “Co dělat, abychom zachránili české lesy”
  • Zapojili jsme se do expertní platformy Ministerstva zemědělství pro řešení lesní krize
  • Mobilizovali jsme více jak 1200 lidí spolu s kterými požadujeme více listnáčů a jedlí v nové vyhlášce zákona o lesích
  • Vysévali jsme břízu na Albrechticku a se stovkami dobrovolníků pomáhali přírodě
  • Prosazovali jsme komplexní změnu zákona o lesích
A tím ani zdaleka nekončíme. České lesy kvůli monokulturnímu pěstování smrku v podmínkách, které mu nevyhovují, přijdou podle Ministerstva zemědělství v příštím roce o celých 50 milionů kubíků dřeva. To je zhruba 7 % veškerého dřeva v našich lesích. Aby na jeho místě rostly v budoucnosti lesy odolné, zdravé a pestré, potřebují podporu a zájem nás všech.

Naše plány vám představíme už 23. 10. během pražského setkání pro naše lesy. Kapacita je omezená a proto se nezapomeňte na setkání přihlásit zde.

Setkání je možné díky podpoře společnosti Patagonia. V následujícím období a příštím roce se spolu s námi budete moct vídat také na informačních stáncích na různých akcích a festivalech. Stánek nám zdarma poskytla firma Expodum.cz nabízející prodej rychlerozkládacích párty stanů, za což děkujeme.    

Těšíme se na setkání s Vámi.

Akci podpořili: